MARYSVILLE, Ohio — The Ohio Cattlemen’s Association (OCA) Junior Show was held Sunday, March 17 during the 2019 Ohio Beef Expo at the Ohio Expo Center, Columbus, Ohio. The annual show showcased more than 800 steers and heifers. Amanda Schnoor, California, evaluated the breeding heifers while Ryan Rathmann, Texas, assessed the market animals. For a complete list of sponsors, visit www.ohiobeefexpo.com. The champions of the event were as follows:
Breeding Heifers
Grand Champion Tanner Cordes, Montgomery County – Champion % Simmental
Reserve Champion Kathy Lehman, Richland County – Reserve Champion % Simmental
3rdOverall Bailey Garwood, Columbiana County – Champion Angus
4thOverall Kennley Siegrist, Mercer County – Champion Purebred Simmental
5thOverall Emma Pitstick, Madison County – Champion Chianina
6thOverall Delaney Jones, Allen County – Champion Crossbred
7thOverall McKala Grauel, Morrow County – Champion Shorthorn
8thOverall Pacee Miller, Holmes County – Reserve Champion Crossbred
9thOverall Paige Pence, Clark County – Reserve Champion Angus
10thOverall Hanna Schroeder, Putnam County – Champion High % Maine-Anjou
Champion Angus Bailey Garwood, Columbiana County
Reserve Angus Paige Pence, Clark County
Champion Chianina Emma Pitstick, Madison County
Reserve Chianina Abbie Collins, Preble County
Champion Hereford Kathy Lehman, Richland County
Reserve Hereford Maddox Cupp, Fairfield County
Champion High % Maine-Anjou Hannah Schroeder, Putnam County
Reserve High % Maine-Anjou Mason Love, Fairfield County
Champion MaineTainer Austin Hunker, Huron County
Reserve MaineTainer Abbie Collins, Preble County
Champion Shorthorn McKala Grauel, Morrow County
Reserve Shorthorn Emma McLaughlin, Monroe County
Champion ShorthornPlus Haley Frazier, Jackson County
Reserve ShorthornPlus Caden McLaughlin, Monroe County
Champion Purebred Simmental Kennley Siegrist, Mercer County
Reserve Purebred Simmental Hudson Drake, Ross County
Champion % Simmental Tanner Cordes, Montgomery County
Reserve % Simmental Kathy Lehman, Richland County
Champion Miniature Hereford Isaac Wiley, Morrow County
Reserve Miniature Hereford Walker Wiley, Morrow County
Champion High % AOB Kathy Lehman, Richland County
Reserve High % AOB Brooke Hayhurst, Wayne County
Champion Low % AOB Colleen Minges, Butler County
Reserve Low % AOB Alison Herr, Fulton County
Champion Crossbred Delaney Jones, Allen County
Reserve Crossbred Pacee Miller, Holmes County
Market Animals
Grand Champion Fox Morgan, Perry County – Champion Crossbred, Division IV Champion
Reserve Champion Kayler Frey, Lorain County – Reserve Champion Crossbred, Division I Champion
3rd Overall Cael Gostomsky, Darke County – Third Overall Crossbred, Division II Champion
4th Overall Micayla McClure, Hamilton County – Fourth Overall Crossbred, Division IV Reserve Champion
5th Overall Jackson Shane, Miami County – Fifth Overall Crossbred, Division III Champion
6thOverall Victoria Waits, Fayette County – Champion Maine-Anjou
7th Overall Montana Hulsmeyer, Allen County – Reserve Champion Maine-Anjou
8th Overall Harrison Blay, Portage County – Champion AOB
9th Overall Carter McCauley, Guernsey County – Champion Chianina
10thOverall Madison Frey, Wyandot County – Champion Hereford
Champion Angus Zach Meyer, Mercer County
Reserve Angus Isaac Miley, Noble County
Champion Chianina Carter McCauley, Guernsey County
Reserve Chianina Calvin Trigg, Fairfield County
Champion Hereford Madison Frey, Wyandot County
Reserve Hereford Kendall Bishop, Clark County
Champion Maine-Anjou Victoria Waits, Fayette County
Reserve Maine-Anjou Montana Hulsmeyer, Allen County
Champion Shorthorn Ross Michael, Montgomery County
Reserve Shorthorn Arica Hamilton, Preble County
Champion ShorthornPlus Alex Linder, Huron County
Reserve ShorthornPlus Tatumn Poff, Geauga County
Champion Simmental Karlie Palmer, Clark County
Reserve Simmental Luke Kiefer, Butler County
Champion Miniature Hereford Seamus Bly, Lake County
Reserve Champion Miniature Jocelyn Belleville, Wood County
Champion AOB Harrison Blay, Portage County
Reserve AOB Maggie Matthews, Clinton County
Champion Market Heifer Bailey Garwood, Columbiana County
Reserve Market Heifer Kassidy Thompson, Miami County
Champion Division I Crossbred Kayler Frey, Lorain County
Reserve Division I Crossbred Bailey Garwood, Columbiana County
Champion Division II Crossbred Cael Gostomsky, Darke County
Reserve Division II Crossbred Hannah Witted, Portage County
Champion Division III Crossbred Jackson Shane, Miami County
Reserve Division III Crossbred Kendall Davies, Wood County
Champion Division IV Crossbred Fox Morgan, Perry County
Reserve Division IV Crossbred Micayla McClure, Hamilton County
Champion Division V Crossbred Kaden Frey, Wyandot County
Reserve Division V Crossbred Ellie Day, Athens County
Champion Crossbred Fox Morgan, Perry County – Division IV Champion
Reserve Crossbred Kayler Frey, Lorain County – Division I Champion
3rdOverall Crossbred Cael Gostomsky, Darke County- Division II Champion
4thOverall Crossbred Micayla McClure, Hamilton County – Division IV Reserve Champion
5thOverall Crossbred Jackson Shane, Miami County – Division III Champion
For complete details on the 2019 Ohio Beef Expo visit www.ohiobeefexpo.com.
— Ohio Cattlemen’s Association
For more articles out of Ohio, click here.